ВО БОСНА УАПСЕН МАКЕДОНЕЦ ПО ПОТЕРНИЦА ОД СТРУМИЧКИОТ СУД!

ВО БОСНА УАПСЕН МАКЕДОНЕЦ ПО ПОТЕРНИЦА ОД СТРУМИЧКИОТ СУД!

Share Button

Полицијата на Државната агенција за истраги и заштита на Босна и Херцеговина (SIPA), на 5 декември во источно Сараево уапсила македонски државјанин кој се бара со меѓународна потерница.

Се работи за македонски државјанин кој на страницата на Интерпол Скопје се бара по потерница за извршување пресуда од Основниот суд во Струмица, поради насилничко однесување и лажно пријавување, односно за издржување казна затвор од пет години и осум месеци.

SIPA по сознание дека спомнатиот криминалец се наоѓа во имиграциониот центар на Службата за работа со странци на БиХ, по извршениот разговор и дополнителни проверки за да се провери идентитетот, осомничениот го лишиле од слобода.

Државјанинот на Македонија е приведен во просториите на SIPA, а следниот ден во согласност со договорот за постапка на претходна постапка, предаден е во надлежност на Судот на БиХ.

уредник

Related Posts

Во Охридско езеро кај Љубаништа пронајдено безживотно женско тело

Коментарите се исклучени на Во Охридско езеро кај Љубаништа пронајдено безживотно женско тело

Полицијата кај Мала Речица запрела возило, во торба на задното седиште пронашле автоматска пушка и рамка со шест куршуми

Коментарите се исклучени на Полицијата кај Мала Речица запрела возило, во торба на задното седиште пронашле автоматска пушка и рамка со шест куршуми

Предмалку автомобил удри во оградата од Македонското Собрание

Коментарите се исклучени на Предмалку автомобил удри во оградата од Македонското Собрание

Две лица од скопско пријавиле измама при обид да дојдат до огревно дрво

Коментарите се исклучени на Две лица од скопско пријавиле измама при обид да дојдат до огревно дрво

МВР потврдува: Дац возел под дејство на алкохол

Коментарите се исклучени на МВР потврдува: Дац возел под дејство на алкохол

Create AccountLog In Your Account