НАЈНОВО :

Кривични пријави за двајца скопјани за кражба на „Ленд Ровер“ во Скопје

Кривични пријави за двајца скопјани за кражба на „Ленд Ровер“ во Скопје

Кривични пријави за двајца скопјани за кражба на „Ленд Ровер“ во Скопје

Share Button

Секторот за внатрешни работи Скопје до Основното јавно обвинителство  Скопје поднесе кривична пријава против И.Р. (28) и З.Ф. (31), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека извршиле кривично дело – „тешка кражба“, предвидено и казниво по член 236 од Кривичниот законик на Република Македонија. Лицето З.Ф. бил на издржување казна затвор во Казнено поправниот дом Идризово, а делото го извршил кога имал право на дневен излез од затвор.

Имено, на 13-ти минатиот месец, околу 08.40 часот И.Р. и З.Ф. се движеле пеш по улица „Московска“ и, забележале како пред тобако се паркирало патничко возило-џип “Ланд Ровер“ и дека сопственикот влегол да пазари во тобакото, а џипот го оставил да работи. Тие ја искористиле приликата, влегле во возилото, го одзеле и побегнале во непознат правец. Сопственикот ги забележал како влегуваат во возилото и се обидел да ги спречи, се фатил за рачката од совозачката врата за да ја отвори, но пријавените успеале да побегнат.

Веднаш по добивање на пријавата, била започната потрага и возилото со пријавените било забележано и следено од Скопје до с.Ласкарци. По пристигнување во с.Ласкарци, И.Р. и З.Ф. ја намалиле брзината, скокнале од возилото и избегале. Возилото му било вратено на сопственикот, а со направените ДНК и други вештачења било утврдено дека И.Р. бил учесник во настанот.

Тој во целост го признал и појаснил извршувањето на кривичното дело. Исто така од Казнено поправната установа Идризово, во Полициската станица Карпош бил донесен З.Ф., кој бил препознаен од оштетениот.

уредник

Related Posts

Исчезна 21 годишна девојка од Кичево

Коментарите се исклучени на Исчезна 21 годишна девојка од Кичево

Опожареното „БМВ“ било во сопственост на син на познат скопски бизнисмен

Коментарите се исклучени на Опожареното „БМВ“ било во сопственост на син на познат скопски бизнисмен

Над 130 килограми марихуана пренел од Албанија во Македонија, заврши во притвор

Коментарите се исклучени на Над 130 килограми марихуана пренел од Албанија во Македонија, заврши во притвор

Кривична пријава за полициски службеник– дилер на дрога

Коментарите се исклучени на Кривична пријава за полициски службеник– дилер на дрога

Пронајден мртов маж во Башино Село- цела недела не е идентификуван

Коментарите се исклучени на Пронајден мртов маж во Башино Село- цела недела не е идентификуван

Тепачка меѓу две групи струмичани со боксови, столчиња и секира

Коментарите се исклучени на Тепачка меѓу две групи струмичани со боксови, столчиња и секира

Маж повеќе пати полово нападнал 8 годишно девојче.Мајката на девојчето од Валандово пријавила во полиција

Коментарите се исклучени на Маж повеќе пати полово нападнал 8 годишно девојче.Мајката на девојчето од Валандово пријавила во полиција

Притвореник во битолскиот затвор се обеси

Коментарите се исклучени на Притвореник во битолскиот затвор се обеси

Create AccountLog In Your Account