Учениците се во клупите – нема бојкот на наставата поради загадениот воздух

Учениците се во клупите – нема бојкот на наставата поради загадениот воздух

Share Button

Повеќе родители на социјалните мрежи изминатиов период покренаа иницијатива децата да не одат на училиште поради загадениот воздух. Сепак, најавите за бојкотирање на наставата не се отстварија.

Под мотото „Свесно и совесно ја бојкотирам наставата на моето дете“, група родители се организираа на социјалните мрежи денеска да не ги носат децата на училиште, но сепак бидејќи ништо не вродило со плод, децата и денеска се во клупите, пренесе МРТ.

– „Наставата се одвива во најдобар ред, не е најавен бојкот, бројот на отсуства е во рамките на очекуваното за овој период од годината, бидејќи е период на вирози и настинки“, изјави Сашо Јовановски, директор на ООУ „Кирил Пејчиновиќ“, за МРТ.

Тој додава дека се надева дека ќе се најде модел којшто ќе излезе во пресрет и на родителите и на легитимитетот на учебната година.

уредник

Related Posts

Кога во Битола немало водовод, граѓаните полнеле вода од овде, чешмата кај Офицерски од 20-век се уште е заборавена

Коментарите се исклучени на Кога во Битола немало водовод, граѓаните полнеле вода од овде, чешмата кај Офицерски од 20-век се уште е заборавена

„КОМИТИ“ СО ПОДДРШКА ЗА ПРОТЕСТОТ УТРЕ ВЕЧЕР-НЕМА ДА ДОЗВОЛАТ ВЕЕЊЕ ЗНАМИЊА НА ДРУГИ ДРЖАВИ

Коментарите се исклучени на „КОМИТИ“ СО ПОДДРШКА ЗА ПРОТЕСТОТ УТРЕ ВЕЧЕР-НЕМА ДА ДОЗВОЛАТ ВЕЕЊЕ ЗНАМИЊА НА ДРУГИ ДРЖАВИ

Свлечиште однесе дел од патот во село Рајчица

Коментарите се исклучени на Свлечиште однесе дел од патот во село Рајчица

ГДУ:Ајде да видиме дека ова навистина може да биде „Едно општетсво за сите“

Коментарите се исклучени на ГДУ:Ајде да видиме дека ова навистина може да биде „Едно општетсво за сите“

Create AccountLog In Your Account