Мемети: Пратениците незаконски се приведени, а притворот им е одреден како казна

Мемети: Пратениците незаконски се приведени, а притворот им е одреден како казна

Мемети: Пратениците незаконски се приведени, а притворот им е одреден како казна

Share Button

Народниот правобранител Иџет Мемети обвинува дека судиите на претходна постапка, Весна Димишкова и Ненад Савевски, ја злоупотребиле мерката притвор и ја употребиле како казна за пратениците осомничени за Крвавиот четврток што се случи на 27 април во Собранието.

Тој исто така вели дека полицијата не смеела да ги приведе пратениците, бидејќи имале имунитет.

-Се работи за прекршување на членот 19. од Правилникот за вршење на полициски работи во кој се вели дека доколку лицето покаже статус со кој му се дава имунитет, не смее да биде приведено, утврдил Мемеди.

Тој доставил препорака до министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во која бара да се спроведе целосна постапка за испитување на начинот на постапување на полициските службеници.

Преставката за нарушување на правата на пратеничите народниот правобранител ја добил од страна на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ потпишана од 33 пратеници.

извор Фокус

уредник

Related Posts

Продолжуваат повиците за протести против Законот за јазиците

Коментарите се исклучени на Продолжуваат повиците за протести против Законот за јазиците

Коѕиас:Сaми сакаат да се викаат Северна Македонија (видео)

Коментарите се исклучени на Коѕиас:Сaми сакаат да се викаат Северна Македонија (видео)

Кога во Битола немало водовод, граѓаните полнеле вода од овде, чешмата кај Офицерски од 20-век се уште е заборавена

Коментарите се исклучени на Кога во Битола немало водовод, граѓаните полнеле вода од овде, чешмата кај Офицерски од 20-век се уште е заборавена

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила има на планинските премини Ѓавато, Буково и Стража

Коментарите се исклучени на Забрана за сообраќај на тешки товарни возила има на планинските премини Ѓавато, Буково и Стража

Create AccountLog In Your Account