Лековит чај од цикорија

Лековит чај од цикорија

Лековит чај од цикорија

Коментарите се исклучени на Лековит чај од цикорија
Share Button

На пазар во есенските и зимските денови може да се купи цикорија, билка богата со витамини, минерали и белковини. Чајот од корен од дива цикорија се приготвува така што полна лажица сув корен се прелива со литар зовриена вода и кратко се проварува.

Се пие три пати дневно, а го стимулира и подобрува излачувањето на урината и на тој начин ги отстранува насобраните токсини, истовремено јакнејќи го организмот.

Чај против шеќерна болест, болки во желудникот и болести на црниот дроб: се попаруваат 5 грама лист од цикорија со 2,5 дл зовриена вода и после 10 минути се процедува. Се пие по една шолја наутро и една шолја навечер пред спиење.

 

уредник

Related Posts

Фотогалерија “БИТОЛА ВЕЧЕРВА НА ДЛАНКА”Снежна пролетна битолска ноќ

Коментарите се исклучени на Фотогалерија “БИТОЛА ВЕЧЕРВА НА ДЛАНКА”Снежна пролетна битолска ноќ

Каква приказна се крие зад познатата песна посветена на Ѓурѓовден?

Коментарите се исклучени на Каква приказна се крие зад познатата песна посветена на Ѓурѓовден?

Загатка за генијалци(решение)

Коментарите се исклучени на Загатка за генијалци(решение)

Колку чини една вечер со елитна проститука во Скопје?

Коментарите се исклучени на Колку чини една вечер со елитна проститука во Скопје?

Create AccountLog In Your Account