СВР Охрид поднесе кривични пријави против лице од гостиварско и против битолчанец за тешки кражби

СВР Охрид поднесе кривични пријави против лице од гостиварско и против битолчанец за тешки кражби

СВР Охрид поднесе кривични пријави против лице од гостиварско и против битолчанец за тешки кражби

Коментарите се исклучени на СВР Охрид поднесе кривични пријави против лице од гостиварско и против битолчанец за тешки кражби
Share Button

Охридската полиција поднесе две кривични пријави. Имено според МВР,СВР Охрид поднесе кривична пријава против Џ.И. (24) од село Врапчиште, гостиварско и А.М. (21) од Битола поради постоење на основи на сомнение за сторени повеќе кривични дела „тешка кражба“, „тешка кражба во обид“ и „кражба“.
Пријавените, заедно сториле пет кривични дела „тешка кражба” и една „тешка кражба во обид”, додека Џ.И. самостојно сторил вкупно седум кривични дела „тешка кражба”, седум кривични дела „тешка кражба во обид“ и една „кражба“.
Џ.И. и А.М. ги сториле делата во период од 03.12. до 06.12.2017 година во повеќе деловни објекти во Охрид. Тие, користејќи подесен алат, насилно ги отворале вратите од аптеки, менувачници, пекари, канцеларии на осигурителни компании, ресторани, маркети и повеќе помали продавници лоцирани на булеварот „Туристичка“ и на други улици во градот. Со извршувањето на наведените кривични дела, пријавените се стекнале со противправна имотна корист од 381.200 денари.
Поради постоење основи на сомнение за сторени две кривични дела „тешка кражба“, Полициската станица од Кичево, исто така, поднесе кривична пријава против Џ.И.. Тој ги сторил делата на 08.01.2018 година во раните утрински часови во стовариште на магистралниот пат Кичево-Гостивар и во угостителски објект на планинскиот превој „Стража“. Со подесен алат и физичка сила тој ги отворал влезните врати, влегувал и одзел 43.000 денари од стовариштето и околу 5.000 денари од угостителскиот објект.

 

уредник

Related Posts

Опожарено возило во Кавадарци, причинета поголема материјална штета

Коментарите се исклучени на Опожарено возило во Кавадарци, причинета поголема материјална штета

Драма во Битола: Девојка ги тепала братот и таткото – и полицајците нападнати завршиле во болница

Коментарите се исклучени на Драма во Битола: Девојка ги тепала братот и таткото – и полицајците нападнати завршиле во болница

Маж повеќе пати полово нападнал 8 годишно девојче.Мајката на девојчето од Валандово пријавила во полиција

Коментарите се исклучени на Маж повеќе пати полово нападнал 8 годишно девојче.Мајката на девојчето од Валандово пријавила во полиција

Во Неготино пронајдени и одземени се 1,5 килограми наркотична дрога марихуана,20 таблети екстази, 36 шишиња метадон, како и околу 10 грама кокаин , околу 110 грама хероин

Коментарите се исклучени на Во Неготино пронајдени и одземени се 1,5 килограми наркотична дрога марихуана,20 таблети екстази, 36 шишиња метадон, како и околу 10 грама кокаин , околу 110 грама хероин

Create AccountLog In Your Account