Кривична пријава за лице кое му се заканувало со убиство на Заев на „Фејсбук“

Кривична пријава за лице кое му се заканувало со убиство на Заев на „Фејсбук“

Коментарите се исклучени на Кривична пријава за лице кое му се заканувало со убиство на Заев на „Фејсбук“
Share Button

Полицијата ќе поднесе кривична пријава против лице кое на „Фејсбук“ му се заканувало со убиство на премиерот Зоран Заев. Од МВР известуваат дека во изминатиов период се детектирани шест кривични дела за закани кон претседател на Владата, истите се документирани, со соодветни известувања до Основното јавно обвинителство и обезбедени наредби до социјалната мрежа „Фејсбук“.

Притоа, велат од МВР, од посочените шест кривични дела откриено е лице кое се сомничи за сторено кривично дело „загрозување на сигурност“, а се однесува на регистрирана објава на еден македонски веб-портал, по претходно објавена статија на социјалната мрежа „Фејсбук“, којашто во вид на закана е упатена до претседателот на Владата.

„Во случајот осомничениот за кривичното дело е откриен во координација со Секторот за меѓународна полициска соработка, со социјалната мрежа ‘Фејсбук’, како и со Интерпол-Берн (Швајцарија) и еден интернет провајдер од Швајцарија. По целосно документирање на случајот против осомничениот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава до надлежното ОЈО“, велат од МВР.

Од таму напоменуваат дека на ист начин постапуваат  по сите доставени пријави за закани за загрозување на безбедноста и сигурноста на сите граѓани.

изворmakfax.com

уредник

Related Posts

Кривични пријави за кражби во продавници за оружје

Коментарите се исклучени на Кривични пријави за кражби во продавници за оружје

Силувачот поради кој девојчето од „25 Мај“ заврши онесвестена во болница, го признал делото

Коментарите се исклучени на Силувачот поради кој девојчето од „25 Мај“ заврши онесвестена во болница, го признал делото

Create AccountLog In Your Account