Откриени сторителите на кражби во цркви во Тетово

Откриени сторителите на кражби во цркви во Тетово

Откриени сторителите на кражби во цркви во Тетово

Коментарите се исклучени на Откриени сторителите на кражби во цркви во Тетово
Share Button

Секторот за внатрешни работи Тетово расчисти 14 кривични дела “тешка кражба“ и едно кривично дело “тешка кражба во обид“, кои што биле извршени во девет православни цркви и во пет куќи во текот на јануари и февруари на подрачјето на СВР Тетово.

Осомничени сторители на кражбите во црквите се двајца малолетници, едниот З.А. (16) од с. Озормиште, тетовско а другиот Н.Р. (16) од Тетово, како и А.А. (18) од Тетово. Тие се сомничат за тешки кражби во црквите во: селата Фалише, Радиовце, Копанце и во неколку црковни објекти во Тетово, при што биле одземени околу 30.000 денари и две мали икони (од црквата во с. Фалише)  Истовремено овие лица заедно со уште еден малолетник – М.А. (17) од село Озормиште, се осомничени дека се сторители и на петте тешки кражби во куќи на лице што времено се вработени во странство. Осомничените насилно влегувале во куќите и одзеле седум телевизори и разновиден алат, и подоцна украдените предмети ги продавале на други лица. Одземените предмети се пронајдени и ќе им бидат вратени на нивните сопственици. Против осомничените ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

уредник

Related Posts

Тешка сообраќајка на патниот правец А3 Битола-Прилеп, едно лице починало на лице место

Коментарите се исклучени на Тешка сообраќајка на патниот правец А3 Битола-Прилеп, едно лице починало на лице место

Прилеп: Интернет пријателство завршило со тупаници на првата средба оти девојката не сакала секс !

Коментарите се исклучени на Прилеп: Интернет пријателство завршило со тупаници на првата средба оти девојката не сакала секс !

Сообраќајка се случила попладнево на патот Битола- Прилеп,смачкан автомобил и превртен камион

Коментарите се исклучени на Сообраќајка се случила попладнево на патот Битола- Прилеп,смачкан автомобил и превртен камион

Загина маж во пожар во охридско

Коментарите се исклучени на Загина маж во пожар во охридско

Create AccountLog In Your Account