Драги Змијанац од Меѓаши: „25 Мај“ е регрутен центар за малолетничка проституција

Драги Змијанац од Меѓаши: „25 Мај“ е регрутен центар за малолетничка проституција

Коментарите се исклучени на Драги Змијанац од Меѓаши: „25 Мај“ е регрутен центар за малолетничка проституција
Share Button

Првиот човек на Детската амбасада  во светот,Меѓаши, Драги Змијанац, , домот „25 Мај“, во дебатна емисија на ТВ Телма, го нарече регрутен центар за малолетничка проституција што трае со години.

Според претседателот на Меѓаши недостига кривична одговорност, а Јавниот обвинител не треба да чека дојава за да поктене постапка. Исто така и  народниот правобранител треба да ги преземе поструктурирано работите, а не само да алармира туку и да преземе кривично гонење.

– Тоа што се споени „Ранка Милановиќ“ и „25 Мај“ е дефект. Од една страна имаме  деца со проблематично однесување, од друга деца со воспитно-социјално проблеми. Јас не ги аманестирам од лична одговорност министерката, директорот на Центарот за социјални рааботи, директорот на домот. Состојбата во „25 Мај“ се случува во   континуитет, односно подведување на децата од вработените, проституција… И сѐ додека нема одговорност, ова ќе се повторува – вели Змијанац кој гостуваше на тв Телма во дебатната емисија

уредник

Related Posts

Законот за јазиците во фиока – нема рок во Уставот за Иванов да го потпише указот

Коментарите се исклучени на Законот за јазиците во фиока – нема рок во Уставот за Иванов да го потпише указот

Милчин: Заев, врати се дома! Ни Господ, ни поповите нема да ти помогнат

Коментарите се исклучени на Милчин: Заев, врати се дома! Ни Господ, ни поповите нема да ти помогнат

Трошоците на функционерите достапни до јавноста, рекордер во трошење е Груевски, после него следи Зоран Заев

Коментарите се исклучени на Трошоците на функционерите достапни до јавноста, рекордер во трошење е Груевски, после него следи Зоран Заев

(ФОТО) Огромна змија ги исплаши студентите во „Стив Наумов“- уште ли нема нафта за да се искоси тревата?

Коментарите се исклучени на (ФОТО) Огромна змија ги исплаши студентите во „Стив Наумов“- уште ли нема нафта за да се искоси тревата?

Отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, Општина Центар вели бил дивоградба

Коментарите се исклучени на Отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, Општина Центар вели бил дивоградба

Create AccountLog In Your Account