Државата нема решение за болната амнестирана затвореничка од Струмица, затворот бара спас во манастир

Државата нема решение за болната амнестирана затвореничка од Струмица, затворот бара спас во манастир

Коментарите се исклучени на Државата нема решение за болната амнестирана затвореничка од Струмица, затворот бара спас во манастир
Share Button

Од 14 години зависник од хероин, со дијагностицирано психолошко растројство, во моментов се лекува од карцином. Ваква е здравствената состојба на 40 годишна струмичанка Кате Т. која веќе три и пол години е на одлежување на затворска казна во затворот во Идризово. Тешка кражба е делото за кое ја осудиле на четири години но со законот за амнестија сега треба да излезе на слобода. Сепак таа се уште е зад решетки. Дезорентирана е со тешка дијагноза а во нејзиното досие нема близок роднина кој би можел да се грижи. Раководството на затворот и покрај извршното решение за слобода, сега се плаши да ја пушти надвор.

Уште пред десетина дена затвореничката го добила решението. Во меѓувреме затворот се обидел да обезбеди сместување за амнестираната преку Центарот за социјални грижи од Стумица, но одговор не добил. И додека државата нема решение што да прави со болната бидејќи за сега никој не се заинтересирал од затворот решение гледаат во Бигорскиот манастир.

За овој случај од Министерството за труд и социјала велат дека е тежок и дека деновиве ќе бараат решение. Во соработка со управата надлежна за затворите и министерството за здравство ќе се одлучи каде ќе биде однесена амнестираната затвореничка. Инаку од таму велат дека веќе направиле листа на социјално ризични случаи на амнестирани затвореници за кои државата ќе мора да се погрижи.

ИЗВОР: ТЕЛМА

уредник

Related Posts

„Македонија“ и „Предавници“ ечеше пред Собрание – денеска ќе се протестира додека трае седницата

Коментарите се исклучени на „Македонија“ и „Предавници“ ечеше пред Собрание – денеска ќе се протестира додека трае седницата

Протест пред домот на пратеничката Фросина Ташевска-Ременски

Коментарите се исклучени на Протест пред домот на пратеничката Фросина Ташевска-Ременски

Мицкоски: Одложувањето на датумот значи катастрофа, Димитров да си поднесе оставка

Коментарите се исклучени на Мицкоски: Одложувањето на датумот значи катастрофа, Димитров да си поднесе оставка

На -2°С ние заспиваме во нашите топли домови, еден човек среде Скопје спие покриен само со едно ќебе

Коментарите се исклучени на На -2°С ние заспиваме во нашите топли домови, еден човек среде Скопје спие покриен само со едно ќебе

Да му помогнеме на 15-месечното девојче од Македонија кое мора да се оперира во Кина

Коментарите се исклучени на Да му помогнеме на 15-месечното девојче од Македонија кое мора да се оперира во Кина

Владика Петар: Бев приведен и испрашуван на aеродром, но ми се извинија

Коментарите се исклучени на Владика Петар: Бев приведен и испрашуван на aеродром, но ми се извинија

Create AccountLog In Your Account