Насер Селмани од пред Владата со пораки:Бидете будни. Еден режим што испративме, нема да дозволиме да се воспостави нов

Насер Селмани од пред Владата со пораки:Бидете будни. Еден режим што испративме, нема да дозволиме да се воспостави нов

Коментарите се исклучени на Насер Селмани од пред Владата со пораки:Бидете будни. Еден режим што испративме, нема да дозволиме да се воспостави нов
Share Button

Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари, на протестот пред владата истакна дека денес не се таму зошто му се заканувале на него, туку зошто се малтретираат новинари.

– Се спроведуваат цензури во телевизиите. Новинарите се влечат по судови. Сакам да испратам неколку пораки. Најпрвин до владата на која и плаќаме даноци. Не прифаќаме објаснување дека во владата има добри и лоши дечки. Значи, не прифаќаме две влади. Оваа влада мора да ги замолчи насилниците, во спротивно ќе станат дел од таа приказна. Втората порака е до македонските граѓани. Ако сега бидеме замолчени, да знаете дека вие сте на ред. Бидете будни. Еден режим што испративме, нема да дозволиме да се воспостави нов. Утре ќе биде многу доцна – истакна Селмани.

Тој испрати порака и до насилниците, на кои им порача дека не им се плаши.

– Не му се плашев на Груевски кога неговите силеџии ми се закануваа. Не им се плашам ниту на насилниците на ДУИ. Сега е време да се направи разлика, кој е со насилниците, а кој е за слободна Македонија. Уште една порака до моите колеги, да продолжат со работата, никој ништо не им може – додаде Селмани

(фото Фокус)

уредник

Related Posts

Советот за етика во во медиумите на Македонија го осуди Сашо Иваноски и порталот Мактел.Мк за флагрантно кршење на човекови права и слободи , ОЈО нека постапи

Коментарите се исклучени на Советот за етика во во медиумите на Македонија го осуди Сашо Иваноски и порталот Мактел.Мк за флагрантно кршење на човекови права и слободи , ОЈО нека постапи

Претседателот Иванов не го потпиша Законот за ратификација на Договорот со Грција

Коментарите се исклучени на Претседателот Иванов не го потпиша Законот за ратификација на Договорот со Грција

Пред Собранието на Р.Македонија се протестира против промена на името и законот за двојазичност!

Коментарите се исклучени на Пред Собранието на Р.Македонија се протестира против промена на името и законот за двојазичност!

Create AccountLog In Your Account