Петиција против законот за јазици

Петиција против законот за јазици

Петиција против законот за јазици

Коментарите се исклучени на Петиција против законот за јазици
Share Button

По денешното изгласување на законот за употреба на јазиците на социјалните мрежи се споделува петиција против овој закон, која до 20:30 часот ја имаа потпишано над 4.000 граѓани.

„Денес имаме флагрантно кршење на Уставот. Денес СДСМ и Заев ја поништија волјата на граѓаните. Од оваа одлука никој нема да живее подобро. Само затоа што две партии се договориле, изгласаа неуставен и штетен закон. Ваквиот чекор е удар врз соживотот, некој свесно нè турка во сценарио во кое влогот е Македонија.

Помогнете Уставниот суд да знае дека мнозинството Македонци и Албанци се против овој закон. Споделете и пратете по пријатели за да нè има во што поголем број кога оваа петиција ќе биде испратена до Уставниот суд“, се наведува во петицијата иницирана од „Соживот во Македонија“.

уредник

Related Posts

Прекин на сообраќајот на патниот правец Прилеп-Битола

Коментарите се исклучени на Прекин на сообраќајот на патниот правец Прилеп-Битола

ЈКП Водовод од Битола објави на својата фејсбук страница фотографии од новата опрема за инсталирање на цевководи

Коментарите се исклучени на ЈКП Водовод од Битола објави на својата фејсбук страница фотографии од новата опрема за инсталирање на цевководи

ВТОР ДЕН ОД РАБОТНАТА ПОСЕТА НА ГДУ ВО БРИСЕЛ

Коментарите се исклучени на ВТОР ДЕН ОД РАБОТНАТА ПОСЕТА НА ГДУ ВО БРИСЕЛ

На планинскиот премин Ѓавато се воведува забрана за сообраќај на тешки товарни возила во 19.00 часот

Коментарите се исклучени на На планинскиот премин Ѓавато се воведува забрана за сообраќај на тешки товарни возила во 19.00 часот

Непознат сторител ги демолирал автомобилите на Шилегов и неговата сопруга

Коментарите се исклучени на Непознат сторител ги демолирал автомобилите на Шилегов и неговата сопруга

Create AccountLog In Your Account