Интервју на Новост-Роланд Доша:После пет години повторно во форма

Интервју на Новост-Роланд Доша:После пет години повторно во форма

Интервју на Новост-Роланд Доша:После пет години повторно во форма

Коментарите се исклучени на Интервју на Новост-Роланд Доша:После пет години повторно во форма
Share Button

Второ интервју на Новост со познатиот Роланд Доша кој за нашите читатели овојпат открива нешто повеќе за себе

Фотографија на Roland Doša.

Роден сум во Суботица 1973 година, од секогаш ме интересираше бодибилдингот. Тренирав недела-две а потоа ќе престанев, мислам дека небев доволно издржлив но кога наполнив 35 години конечно донесов одлука да се занимавам со овој спорт а и со тоа докажав дека, НИКОГАШ НЕ Е ДОЦНА АКО НЕШТО СИЛНО ПОСАКУВАШ. Така во 2008 година започнав со тренинзи но имав и цел, еден ден и да се натпреварувам. Замислете останатите имаа сите по околу 20 години а јас редовно секој ден тренирав, се хранев онака како што ме советуваа оние кои се натпреварувачи.Цели 2 години тренирав и во 2011 за првпат одлучив да излезам на бина. Бев под стрес бидејки немав никакво искуство, но ако е ова тоа што го посакувам си помислив морам напред. Таму освоив второ место тоа беше куп Војводина. Истата година уште еднаш излегов тоа беше куп Србија  таму исто освоив 2 место.Од 2012 до 2013 година вкупно учествував на 16 натпревари.- вели за Новост.мк Роланд Доша

Редоследно прикажани натпреварувањата изгледаат вака

Во меѓувреме луѓето ми пишуваа прашувајќи за најразлични совети за исхрана и тренинг . Но ме прашуваа и кога ќе ме сретнеа,а јас се трудев да им одговорам на сите.

Ако јас успеав зошто да не успеат и другите. сакам да помагам на луѓето. Бев во неколку телевизии гостин но и весниците праева интервјуа со мене па и во радио но јас не се чувствувам како шампион се додека не победам на Светско првенство. Од 2013 година поминаа 5 години една година изоставив и тренинзи но еве ме пола година повторно како тренирам редовно и ако даде Бог следната година повторно ќе излезам на натпревар. Најмногу ме интересира Светското  првенство.Сакам да кажам и дека подготвувам и еден филм, кој се вика- После 5 години повторно во форма – вели Доша за новост.мк

Новост мк му посакува успех!

уредник

Related Posts

“Нинџуцу Клуб” Битола:Сработеното во детали за 2017-18, 63 медали од нив 32 златни!Најавуваат уште поголеми успеси

Коментарите се исклучени на “Нинџуцу Клуб” Битола:Сработеното во детали за 2017-18, 63 медали од нив 32 златни!Најавуваат уште поголеми успеси

СКАНДАЛ И ГОЛЕМ СРАМ НА ОПШТИНА БИТОЛА ГО УНИШТУВААТ СПОРТОТ И УСПЕШНИТЕ КЛУБОВИ???

Коментарите се исклучени на СКАНДАЛ И ГОЛЕМ СРАМ НА ОПШТИНА БИТОЛА ГО УНИШТУВААТ СПОРТОТ И УСПЕШНИТЕ КЛУБОВИ???

Филип Божиновски Апсолутен Балкански Првак!!!

Коментарите се исклучени на Филип Божиновски Апсолутен Балкански Првак!!!

Млад хрватски кикбоксер почина на турнир во БиХ

Коментарите се исклучени на Млад хрватски кикбоксер почина на турнир во БиХ

КОМИТИ СО ПОРАКА ДО ПРАТЕНИЦИТЕ НА СДСМ-делегатот го прекина мечот

Коментарите се исклучени на КОМИТИ СО ПОРАКА ДО ПРАТЕНИЦИТЕ НА СДСМ-делегатот го прекина мечот

Битолчанецот Александар Димовски против гостиварецот Сазан Мемеди во Олтен-Швајцарија на 12 мај

Коментарите се исклучени на Битолчанецот Александар Димовски против гостиварецот Сазан Мемеди во Олтен-Швајцарија на 12 мај

Македонија ја совлада Ерменија во Лигата на нациите

Коментарите се исклучени на Македонија ја совлада Ерменија во Лигата на нациите

Create AccountLog In Your Account