Вчера отворен ден на АРМ на плоштадот „Македонија“- фотогалерија и видео на новост.мк

Вчера отворен ден на АРМ на плоштадот „Македонија“- фотогалерија и видео на новост.мк

Вчера отворен ден на АРМ на плоштадот „Македонија“- фотогалерија и видео на новост.мк

Коментарите се исклучени на Вчера отворен ден на АРМ на плоштадот „Македонија“- фотогалерија и видео на новост.мк
Share Button

Со изведба на точката „Егзецир“ на гардата на АРМ и боречките вештини на армиските специјалци вчера на плоштадот Македонија во Скопје, со почеток во 12 часот Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија организираа отворен ден со граѓаните на Република Македонија насловен „АРМ со вас“.

Граѓаните  имаа можност да го слушнат и Воениот оркестар, а како дел од настанот ќе беа претставени и оклопни возила на Армијата. на плоштадот беа поставени и  штандови на кои сите граѓани имаа можност да се информираат за воената професија и огласот за прием на професионални војници кој е во тек. Пред граѓаните  се претстави и Воената академија, Центарот за обука на пилоти и Регионалниот центар за односи со јавноста, кој е единствен НАТО центар во Република Македонија.

 

Целта на отворениот настан, според Министерството, е граѓаните одблиску да се запознаат со својата Армија и нејзините капацитети и да се информираат за воената професија и јавниот оглас за прием на професионални војници кој е во тек

подготви:Снежана Анеска

фото+видео:новост.мк

 

уредник

Related Posts

Градоначалничката на општина Битола Наташа Петровска од прв ден ја зафатило фобија дали некој ја прислушува?!

Коментарите се исклучени на Градоначалничката на општина Битола Наташа Петровска од прв ден ја зафатило фобија дали некој ја прислушува?!

Иванов одговори на заканите од Заев: Мојот став во однос на штетниот договор за името е конечен и останува непроменет и покрај сите закани и притисоци

Коментарите се исклучени на Иванов одговори на заканите од Заев: Мојот став во однос на штетниот договор за името е конечен и останува непроменет и покрај сите закани и притисоци

Порака до Путин: Смотани сме, ама со к’смет!

Коментарите се исклучени на Порака до Путин: Смотани сме, ама со к’смет!

Мицкоски: За да се добие функција во Владата, треба да се зароби па да се ослободи некое село?

Коментарите се исклучени на Мицкоски: За да се добие функција во Владата, треба да се зароби па да се ослободи некое село?

Create AccountLog In Your Account