НАЈНОВО :

Во манастирот Свети Георгиј – Велушина, во чест на светителот се отслужи Воскресна Вечерна богослужба

Во манастирот Свети Георгиј – Велушина, во чест на светителот се отслужи Воскресна Вечерна богослужба

Во манастирот Свети Георгиј – Велушина, во чест на светителот се отслужи Воскресна Вечерна богослужба

Коментарите се исклучени на Во манастирот Свети Георгиј – Велушина, во чест на светителот се отслужи Воскресна Вечерна богослужба
Share Button

На 05.05.2018 г., во предвечерието на Петтата седмица по Пасха, и на празникот Свети великомаченик Георгиј,  Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Воскресна Вечерна богослужба во манастирскиот храмот Свети Георгиј, во село Велушина. 

После вечерната богослужба, во храмот со мал Духовен Концерт  настапи хорот „Стив Нумов“ од Битола, под диригентство на диригентот Љубо Трифуновски.

уредник

Related Posts

Отворен древниот манастир „Св. Јован Крстител“ крај реката Јордан

Коментарите се исклучени на Отворен древниот манастир „Св. Јован Крстител“ крај реката Јордан

Вечерва од Ерусалим во 20 часот на скопскиот аеродром ќе пристигне благодатниот оган

Коментарите се исклучени на Вечерва од Ерусалим во 20 часот на скопскиот аеродром ќе пристигне благодатниот оган

ФОТО НА ДЕНОТ:БИТОЛСКИОТ ПАРАКЛИС НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ ПЕТАР И ПАВЛЕ

Коментарите се исклучени на ФОТО НА ДЕНОТ:БИТОЛСКИОТ ПАРАКЛИС НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ ПЕТАР И ПАВЛЕ

НА 21 и 22 МАРТ ГОЛЕМА СВЕЧЕНА ХРАМОВА СЛАВА ,БИТОЛА ЌЕ ГИ СЛАВИ СВЕТИТЕ 40 МАЧЕНИЦИ НА КРКАРДАШ

Коментарите се исклучени на НА 21 и 22 МАРТ ГОЛЕМА СВЕЧЕНА ХРАМОВА СЛАВА ,БИТОЛА ЌЕ ГИ СЛАВИ СВЕТИТЕ 40 МАЧЕНИЦИ НА КРКАРДАШ

Чудотворната икона на Мајката Божја, “ЦВЕТ КОЈ НЕ ОВЕНУВА”

Коментарите се исклучени на Чудотворната икона на Мајката Божја, “ЦВЕТ КОЈ НЕ ОВЕНУВА”

Create AccountLog In Your Account