Во манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во Рајчица се одбележа празникот

Во манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во Рајчица се одбележа празникот

Во манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во Рајчица се одбележа празникот

Коментарите се исклучени на Во манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во Рајчица се одбележа празникот
Share Button

Во присуство на голем број верници а помеѓу нив и битолчани во манастирот кај Рајчица, Свети Георгиј Победоносец се одбележа празникот.

Со денешната света архиерејска литургија чиноначалствуваше Архимандрит Партениј, игумен на Бигорскиот манастир, во сослжужение со Бигорското братство и сестринството од манастирот во Рајчица.

 

На синоќешната вечерна богослужба, со која чиноначалствуваше митрополит дебарско-кичевски, неговото Вископреосвештенство, г. Тимотеј, сестра Серафина ги положи монашките завети и беше причислена кон монашкиот собор. Во манастирот сега има осум монахињи, а периодов во него има и три искушенички.

 

 

уредник

Related Posts

(фото+видео)ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО храм Пресвета Богородица Битола

Коментарите се исклучени на (фото+видео)ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО храм Пресвета Богородица Битола

Денес е Св.Наум Охридски Чудотворец

Коментарите се исклучени на Денес е Св.Наум Охридски Чудотворец

Свети Јован Богослов – Свечена Слава и богослужба на манастирот кај Германски гробишта во Битола

Коментарите се исклучени на Свети Јован Богослов – Свечена Слава и богослужба на манастирот кај Германски гробишта во Битола

Денеска е ПРОЧКА

Коментарите се исклучени на Денеска е ПРОЧКА

Create AccountLog In Your Account