Ќе се гради нов конак во манастирот „Сите Светии“ во Лешани!На 3-ти јуни на осветувањето поканети сте сите

Ќе се гради нов конак во манастирот „Сите Светии“ во Лешани!На 3-ти јуни на осветувањето поканети сте сите

Ќе се гради нов конак во манастирот „Сите Светии“ во Лешани!На 3-ти јуни на осветувањето поканети сте сите

Коментарите се исклучени на Ќе се гради нов конак во манастирот „Сите Светии“ во Лешани!На 3-ти јуни на осветувањето поканети сте сите
Share Button

Со црковна церемонија во недела, 3-ти јуни, ќе бидат осветени  темелите на новиот конак во Манастирот „Сите Светии“ во село Лешани, Општина Дебрца.

 

Светиот чин на осветување на темелите на монашкиот конак ќе го извршат Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско – Кичевски и Администратор Австралиско Сиднејски г. Тимотеј и Неговото Високопреосвештенство Митрополит Преспанско – Пелагониски и Администратор Австралиско Новозеландски г. Петар, во сослужение на старешината на Манастирот „СИТЕ СВЕТИИ“, Јеромонах Вартоломеј Пројковски и клирот на Дебарско – кичевската епархија.

Светата Архиерејска Литургија ќе започне во 9 часот, во недела, на денот на славата на Манастирот „Сите Светии“.

уредник

Related Posts

РЕКА НАРОД КОН КРКАРДАШ, ХРАМОВА СЛАВА НАД БИТОЛА”СВ.40 МАЧЕНИЦИ”ЗА МНОГУ ГОДИНИ!!!

Коментарите се исклучени на РЕКА НАРОД КОН КРКАРДАШ, ХРАМОВА СЛАВА НАД БИТОЛА”СВ.40 МАЧЕНИЦИ”ЗА МНОГУ ГОДИНИ!!!

Отворен древниот манастир „Св. Јован Крстител“ крај реката Јордан

Коментарите се исклучени на Отворен древниот манастир „Св. Јован Крстител“ крај реката Јордан

Утре се празнува Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски

Коментарите се исклучени на Утре се празнува Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски

Create AccountLog In Your Account