Битола го слави Раѓањето на „Свети Јован Крстител“кај истоимениот битолски манастир

Битола го слави Раѓањето на „Свети Јован Крстител“кај  истоимениот битолски манастир

Битола го слави Раѓањето на „Свети Јован Крстител“кај истоимениот битолски манастир

Коментарите се исклучени на Битола го слави Раѓањето на „Свети Јован Крстител“кај истоимениот битолски манастир
Share Button

На 06.07.2018 г, во предвечерието кога го славиме раѓањето на Светиот пророк и Крстител Господов Јован, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Празнична Вечерна во манастирот „Св. Јован Крстител“ – Германските гробишта, во Битола.

Денес се јави големиот Претеча, кој излезе од неплодната утроба на Елисавета, најголемиот пророк меѓу сите пророци, и како него друг не се појави, зашто врвната Светлина го следи светилникот Претеча, и Словото го следи Гласот, и Младенецот – оној што ја води Невестата, и подготвува народ избран за Господа, предочистувајќи го, преку Духот, со вода; тој е цветот на Захаријан и најдоброто воспитување на пустината, проповедник на покајанието, очистување на гревовите, кој, на оние што се во адот, им благовести воскресение, и кој се моли за душите наши

уредник

Related Posts

Денеска е „Свети Антониј Велики“ – За многу години!

Коментарите се исклучени на Денеска е „Свети Антониј Велики“ – За многу години!

Утре се празнува Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски

Коментарите се исклучени на Утре се празнува Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски

Ќе се гради нов конак во манастирот „Сите Светии“ во Лешани!На 3-ти јуни на осветувањето поканети сте сите

Коментарите се исклучени на Ќе се гради нов конак во манастирот „Сите Светии“ во Лешани!На 3-ти јуни на осветувањето поканети сте сите

Create AccountLog In Your Account