Крстовден одбележан во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 26.09.2018 г., во предвечерието на празникот Воздвижение на Чесниот и животворен Крст Господов – Крстовден, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Празнична Вечерна богослужба во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола.