СОВЕТИ ЗА ТОА КАКО ДА ГО ИСЧИСТИТЕ ВАШЕТО ТЕЛО ОД ТОКСИНИ

Токсините се непријатни работи што го уништуваат вашиот систем, предизвикувајќи симптоми како замор, мигрена и акни. Во оваа статија, ви даваме 10 совети за тоа како да се ослободите од нив. Добро, па знаете дека треба да детоксицирате и можеби некој и ви го кажал ова. Но, пред сè, што е токсин?

Токсинот е штетен агенс кој влегува во вашето тело било преку храна, животната средина или на друго место. Можете да најдете токсини како што се жива во риби и токсини како БПА во потрошувачките пластики. Многу од нив, секојдневно се ослободуваат преку измет и урина. Сепак, некои остануваат. И токму овие токсини треба да ги насочите преку други методи на отстранување. Ајде да погледнеме 10 совети за тоа како да го исчистите вашето тело од токсини.

ПИЈТЕ ЛИМОНСКА ВОДА НАУТРО

Водата е еликсир на животот. Секој ден треба да пиете најмалку пет чаши вода за да останете хидрирани и да ги испуштате токсините од вашиот систем. Но, особено е важно да пиете чаша вода наутро. Зошто? Бидејќи помага да се ослободат токсините што се создале во вашиот систем преку ноќ. Видете, додека спиевте, токсините биле будни. Тие работеле двојно повеќе да го уништат вашиот систем! Не е кул!

Ова е еден од најдобрите совети за тоа како да го исчистите вашето тело од токсини. Лимонот, иако кисели надвор од телото, го алкализира телото и ги испушта токсините. Јеее!

ПРОШЕТАЈТЕ ПОВЕЌЕ

Одење е потценето. „Но, немам време да одам повеќе. Јас сум зафатен човек. ”

Ова е изговор што го правиме сите. Многу од нас, исто така, велат: „Треба да одам повеќе. Знам“ Па зошто да не? Одење е лесно да се направи! Тоа е бесплатно, и тоа е прекрасен начин за детоксикација и чистење на вашиот систем. Како? Првенствено со тоа што има смирувачки, ресторативен ефект. И тоа е токму она што ви треба, како што настојувате да станете поздрави. Ако навистина немате време да одите, размислете како можете да направите мали победи во текот на денот. На пример, одете по скалите наместо лифтот.

НАМАЛУВАЊЕ НА ВНЕСОТ НА ШЕЌЕР

Друг добар совет за тоа како да ги исчистите токсините е да го намалите внесот на шеќер. Ако консумирате голем износ на шеќер секој месец, тоа е многу веројатно дека цел тој шеќер е главната причина зошто му треба детоксикација на вашето тело. Немојте само да го намалите внесот на шеќер, туку исто така да ги намалите и вештачките засладувачи и мед. Сето тоа помага при размножување на повеќе токсини. Во суштина, колку повеќе шеќер консумирате, толку повеќе инсулин употребува вашето тело и толку потешко вашиот панкреас мора да работи. Ова става вирус на целиот систем. На долг рок, може да ризикува да добиете дијабетес, па дури и рак.

ПИЈТЕ ПРИРОДНИ СОКОВИ

Веројатно сте забележале дека еден или двајца од вашите пријатели пијат смути. И сигурно ги пијат за добра причина. Кога соковите се направени со овошје и зеленчук, како што се спанаќот, кељот, коријандерот, портокалот, јаболката, цвеклото, морковите, ѓумбирот и сл, тоа се прекрасен начин за детоксикација и уште еднаш ќе ви остават чувство на енергија. Многу од нас едноставно не консумираат доволно хранливи материи, а соковите се одличен начин за консумирање.

ПРЕКИНЕТЕ ЈА КОНСУМАЦИЈАТА НА БЕЛ ЛЕБ

Белиот леб е навистина неуреден и леплив откако е во вашиот дигестивен систем. Тој е во основа како лепак! Веднаш е внатре, предизвикува секакви проблеми и може да предизвика навистина лошо варење. Избегнувајте го додека барате да го исчистите вашиот систем.

НАЈДЕТЕ НАЧИНИ ЗА ДЕ-СТРЕС

Следниот совет за тоа како да го исчистите вашето тело од токсини е да пронајдете начини за де-стрес.

Стресот и вознемиреноста може да предизвикаат хаос на вашиот систем на сите видови на незамисливи начини. Иако може да се претпостави дека стресот само прави да се почувствувате ментално нестабилни, може да го дестабилизира целото тело. Испукана кожа, главоболки, замор, па дури и гадење се сите физички симптоми поврзани со стрес и анксиозност. Со други зборови, чувството на совладување може да предизвика наплив на токсини во вашето тело. Постојат многу начини преку кои можете да се ослободите од стресот. Препорачуваме да практикувате повеќе прошетки, да одвоите некое време надвор од работа, да правите повеќе од она што го сакате, да кажувате„не“ на луѓето почесто, да јадете вистинска храна и да спиете повеќе.

ЈАДЕТЕ ЈОГУРТ

Ако не ви се допаѓа јогурт, наместо тоа, секогаш можете да додадете пробиотички додаток, бидејќи тоа е добра бактерија која ќе ви помогне да го исчистите вашиот систем. Како? Со борба против штетните бактерии. Ви препорачуваме да јадете јогурт, бидејќи, исто така, доаѓа и со други корисни хранливи материи, вклучувајќи и калциум.

ПОСЕТЕТЕ САУНА

Никогаш претходно не сте биле во сауна? Сега може да биде одлично време да пробате нешто што сѐуште не сте се обиделе! Сауната доаѓа со многу предности. Она што е важно за вас во моментов е тоа што посетата на сауна помага да се ичистат токсините од вашето тело.