Сребрен и бронзен медал за Паунд фор паунд на турнирот во Атина за бразилско џиу џицу

Битолскиот клуб за бразилско џиу џицу Паунд фор паунд освои сребрен и бронзен медал на Националниот Грција УАЕЏЏФ турнир за бразилско џиу џицу во Атина во саботата.

Клубот забележа четири тимски победи од кои две со зафат армбар и давење и две со судиска предност и поени, но и исто толку порази од кои три се на поени и финална борба со судиска предност во корист на Грција.

„Организацијата беше на одлично ниво, со европски познати имиња од светот на бразилското џиу џицу од Германија, Полска, а некои дури и од Бразил. Ја претставувавме Македонија и П4П тимот и успеавме да донесеме еден сребрен и еден бронзен медал. Имавме одлични борби со противници од Грција, Кипар и Иран. Се вративме со големо искуство и со амбиции веќе следната година на истото натпреварување да се појавиме со поголема екипа и направиме поголем успех“, вели тренерот Сашко Мирчевски.

Наредни натпревари што ги чекаат се два турнира за џиуџицу во Монтана, Бугарија, и „Скопје опен 2018“, на кои ќе настапат со поголема екипа. Овој викенд во Монтана ќе настапат заедно со други тимови од Македонската џиу џицу федерација.

Ipon.mk