За многу години Света преподобна маченичка Параскева Римјанка.Мачена,прогонувана и затворана но верна на својата мисија

Share Button

Света Петка Римска во православието е признаена како христијански маченик, која живеела во текот на 2 век.Светителка заштитничка на слепите лица

Share Button

Share Button

Share Button

Share Button

Во срцето на конзулскиот град, Битола на сред Широк сокак блеска преубавиот параклис посветен на Архангелот Михаил.Веднаш над самиот параклис кој внатре е осветлен и сјае иконата на Мајката Божја има натпис дека ги исполнува вашите желби. Фотографии на Новост , погледнете како изгледа параклисот

Share Button

Свети пророк Илија (Илинден), 2.VIII./20.VII. Пророк кој пали и гаси на небото и земјата Во народното верување свети Илија се смета за клучар кој го отклучува или заклучува небото и го пушта или запира дождот, бидејќи се верува дека тој повела со летните грмотевици. Именден празнуваат: Илија, Илко, Илинка, Илинденка, Илина, Иљо, Илчо… Големиот македонски
Complete Reading

Share Button

Share Button

Create AccountLog In Your Account