„СВ. ЃОРЃИ“ -МАНАСТИР СО 25 ЧЕШМИ ОД КОИ ИЗВИРА ВОДА ЗА 25 БОЛЕСТИ

Share Button

Share Button

Според каледнарот на Македонската Православна Црква се одбележува празникот посветен на  Преподобен Теофил Мироточив на 21 јули.Еве го житието за големиот подвижник  (икона на Преподобен Теофил Мироточив) Родум од Македонија, од селото Зики. Многу учен човек и голем подвижник. Цариградскиот патријарх Нифонт му порача да отпатува во Александрија и да испита дали е вистина дека
Complete Reading

Share Button

Црквата Св. Недела во Битола е основана и издигната на 13 октомври 1863 година за време на неговото преосвештенство г-н Бенедикт Византиски, од кого црквата била осветена

Share Button

Житие: Светата великомаченичка Недела Во времето на христоборните цареви Диоклецијан и Максимијан во Анадолија живееја две побожни стари души, Доротеј и Евсевија. Беа побожни христијани, богати, но и бездетни. Со непрестајна молитва испросија од Бога едно чедо, оваа Света Недела. Таа од детството Му се посвети себеси на Бога, воздржувајќи се од с ѐ што
Complete Reading

Share Button

Share Button

Share Button

На 13.07.2017 г. кога го празнувавме споменот на Соборот на Светите Апостоли и светиот апостол Павле, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи во пределот посветен на Светите Петар и Павле, во храмот на Сите Македонски Светители во Битола. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. Преспанско Пелагониска Епархија

Share Button

Create AccountLog In Your Account