Aктуелно

инфо блиц

Најчитани

Поставен и осветен камен темелник за изградба на црковна административна зграда и трпезарија во храмот СВ Петка , Точила

Share Button

МВР ги бара насилниците коишто ги оштетија гробиштата во Љуботен

Share Button

Почина македонската фолк легенда Кенан Таировски, последните години живееше без скршен денар

Share Button

„Едита“, „Фикрија“, „Дано Данице, преспанска убавице“, „Жане жанина“, „Преспо моја“, се само дел од богатиот

Црквата директно се вклучи во борбата против посвојување деца од истополови бракови

Share Button

Одбележана славата на манастирот Свети Јован Крстител во Слепче

Share Button

На 07.07. (петок) се отслужи Божествена Литургија по повод раѓањето на Светиот Пророк Претеча и

ИСКРШЕНИ МЛАДИТЕ ДРВЦА КАЈ ГРАДСКОТО БИТОЛСКО ШЕТАЛИШТЕ

Share Button

Грда слика кај градското битолско шеталиште, изгазени, искршени уништени младите дрвца и тоа не само

Се шетаат по шеталиште и зијан прават

Share Button

Мечката си го бара мечето, ноќе рика , владее страв!Мечето не е ни во битолската зоолошка градина

Share Button

Преподобен Павле лекар, од неговата исцелителна моќ болни оздравувале

Share Button

Невообичаена појава во Пелагониско (фото)

Share Button

Света Јоана Мироносица.Ја зеде главата на Крстител и чесно ја погреба

Share Button

СТРУМИН ГРОБ – ГРОБНИЦА СО ТРИ ЛЕГЕНДИ

Share Button

Струмин гроб е средновековен гроб, кој се наоѓа на околу три километри од Струмица, во

Легенди и преданија – Оти попоите носат бради

Share Button

ЗОШТО ПРЕСПАНСКАТА НОСИЈА Е ЦРНА?

Share Button

За разлика од другите делови на Македонија, народната носија во Преспа е претежно црна. Меѓу

Денот им почнува и им завршува со молитва.Велјуса

Share Button

Да гребнам по неа, по нејзината почва, да видам колку оваа плодна земја во која