Aктуелно

инфо блиц

Најчитани

Зошто утринското кафе не треба да го пиете пред 10 часот?

Share Button

БИТОЛЧАНИТЕ ГОРДИ:Добро е, Булевар 1ви мај… по старо, со својот стар сјај! БРАВО!

Share Button

Oliver Gele Tanasovski додаде 4 нови фотографии — се чувствува гордо. пред 3 часа ·

За 40-те битолски свети маченици

Share Button

39 монаси меѓу кои бил и еден Турчин, пострадале на Баирскиот рид во Битола. Светите

Житие на Свети Нектариј Битолски – заштитник на Битола, Никола.Пострадал од човечка завист!

Share Button

ПРЕПОДОБЕН НЕКТАРИЈ БИТОЛСКИ За македонскиот светец од XV век, преподобниот Нектариј Битолски, македонската јавност многу

Поучна правна басна: Камбаната бие 11 пати само кога умира правдата

Share Button

Репортажа, фотогалерија и видео, Црква Света Недела – Битола

Share Button

Внатрешност на црквата Света Недела Битола Пресвета Богородице Спаси не- , пишува веднаш штом ќе

Над Битола,храм каде што има света лековита вода во бунарче

Share Button

Фотогалерија од Битолскиот бисер “Свети 40 битолски маченици”

Share Button

Светата Великомаченица Недела, измолено дете од Бога

Share Button

Во времето на христоборните цареви Диоклецијан и Максимијан во Анадолија живееја две побожни стари души,

За иконата која се смета за една од најголемите светињи и заштитничка на Света Гора

Share Button

Иконата Достојно ест е една од чудотворните икони на Пресвета Богородица. Според Преданието, токму пред

А што ми треба повеќе кога мене и моите не чува Пресвета Богородица

Share Button

Страшно време насекаде околу нас,подметнувања и се потешки лаги кружат околу нас секој ден, а

Буковски манастир, црква „Свето Преображение“, Битолско

Share Button

Стариот бунар со синџир за влечење вода во битолската џамија одамна не постои

Share Button

Станува збор за Јени џамија во Битола, во која што според легендите имало и бунар,

Сливнички манастир.Манастирска црква “Рождество на Пресвета Богородица“и лековитата вода

Share Button

Сливнички манастир e средновековен манастир во долнопреспанското село Сливница.Комплексот е сместен на 3 километри од истоименото