Share Button

Share Button

Светите Кузман и Дамјан биле лекари, бесребреници и чудотворци. Тие биле браќа родени во Азија, од непобожен татко и мајка христијанка. Таткото им умрел додека биле деца, а мајка им ги одгледала во христијанскиот дух. Од Господ добиле дар за исцлување на разни болести, и како што тој дар го добиле бесплатно и самите бесплатно ги
Complete Reading

Share Button

Share Button

Share Button

Share Button

„Едита“, „Фикрија“, „Дано Данице, преспанска убавице“, „Жане жанина“, „Преспо моја“, се само дел од богатиот музички опус на Кенан Таировски, кој повеќе од 47 години успешно опстојуваше на југословенската и македонска музичка сцена. КЕНАН ТАИРОВСКИ (1945 – 2017) Кенан Таировски е роден во 1945 година во Царев Двор, каде и завршува основно образование. На почетокот
Complete Reading

Share Button

Share Button

На 07.07. (петок) се отслужи Божествена Литургија по повод раѓањето на Светиот Пророк Претеча и Крстител Господов Јован во Слепченскиот манастир на која чиноначалствуваше неговото Високо Преосвештенство митрополит преспанско – пелагониски и администратор австралиско новозеландски г. Петар.